2018-07-19 

Pacjent ortodontyczny

Pacjent ortodontyczny

Zalecenia higieniczne
  Z  powodu budowy aparatu  stałego, którego elementy   tworzą  wiele miejsc retencji,  wokół zamków mogą pozostawać resztki spożywanego pokarmu i tworzyć się może tzw. płytka nazębna.    Kumulacja zalegającej i nie usuwanej płytki nazębnej  prowadzi do stanów zapalnych  dziąseł i ich krwawienia oraz demineralizacji szkliwa.
 Jednym z objawów długo utrzymującej się złej higieny, jest pojawianie się kredowobiałych plam  na powierzchni szkliwa. Najczęściej jest to okolica otaczająca zamek.
 Dalszą konsekwencją jest powstanie ognisk  próchnicowych i konieczność podjęcia leczenia zachowawczego  oraz periodontologicznego.
  Z tego powodu musi być zachowana idealna higiena jamy ustnej, jak również powinna być przestrzegana odpowiednia dieta. Należy unikać słodkich i lepkich pokarmów (np. cukierki typu krówki czy toffi), nie wolno stosować gumy do żucia.   Aby nie uszkodzić aparatu, nie wolno odgryzać przednimi zębami oraz gryźć bardzo twardych pokarmów (orzechy, pestki, skórki od chleba itp.). Twarde warzywa i owoce (jak np. jabłka, marchewki) wcześniej należy pokroić na małe kawałki.

Zalecenia ogólne:
- zęby należy dokładnie płukać po każdym słodkim płynie
-  zęby należy dokładnie myć po każdym posiłku – za pomocą  szczoteczek ortodontycznych
-  należy stosować szczoteczki przeznaczone dla pacjentów ze stałymi aparatami ortodontycznymi (są również dostępne ortodontyczne końcówki do szczoteczek elektrycznych oraz składane szczoteczki podróżne)
- w pierwszej kolejności należy czyścić zęby ruchami przód – tył, następnie pod kątem 45°, stosujemy ruchy wymiatające od dziąsła w kierunku zębów
- kolejnym etapem jest czyszczenie szczoteczkami jedno- pęczkowymi lub międzyzębowymi, którymi należy czyścić zęby pod łukiem i przy zamkach
- na koniec należy oczyścić zęby nicią dentystyczną przeznaczoną do aparatów stałych
- w niektórych przypadkach wskazane jest stosowanie past  o zwiększonej zawartości fluoru
 - zęby należy płukać płynami do higieny jamy ustnej
-  jeśli zostanie podrażniona błona śluzowa warg lub policzków, należy zastosować wosk ochronny na drażniący element aparatu stałego, płukanie płukankami leczniczymi zawierającymi chlorheksydynę oraz ewentualnie miejscowo – maści gojące.
- leczenie ortodontyczne nie przeszkadza w przeprowadzaniu zabiegów higienicznych i profilaktycznych w czasie jego trwania oraz, w razie konieczności, leczenia zachowawczego.
 






Źródło : Leczenie ortodontyczne - podstawowe informacje, dr n.med. Magdalena Maczyńska-Stolarek

Wróć